Program

Download som PDF

Maj 2019

Torsdag d.2. Studievært: John Engom/JE

18.00 Noget om en salme v/Jan Kjøller
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 3. Studievært: Henrik Dam/HD

18.00 Arbejdersange v/Kristian Mølengracht
18.30 Blandede bolsjer v/Henrik Dam
19.00 Lovsang fra vingården 1. del v/Michael Sørensen
20.00 - 21.00 Gospeltimen og til eftertanke v/Henrik Dam

Lørdag d. 4. Studievært: Kristian Mølengracht/HD
9.00 Go'morgen lørdag v/Dan Billeskov 
9.15 I morgen er det søndag v/studieværten 
9.35 Aktuelt nyt v/studieværten 
10.05 ”Bøn” v/Finn Basnov G 
11.00 Din og min musik – et ønskeprogram v/Elin Frydendal 
12.00 Næste uges program 
12.10 Fra det gamle pladearkiv v/Kurt Hermod 
13.00 - 14.00 Friheden flyver v/Henrik Dam G

Torsdag d. 9. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Nyt fra Kløvermarkskirken og ”Uglerne” v/Kristian Mølengracht 
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 10. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Gaither Gospel v/Inge-Lise Særkjær 
19.00 Nyt fra Tveje Merløse Kirke v/Karen Tassing 
19.30 Det historiske selskab v/Kristian Mølengracht 
20.00 - 21.00 Country & Western v/Henrik Dam

Lørdag d. 11. Studievært: Karen Tassing/JE
9.00 Go'morgen lørdag v/Dan Billeskov 
9.15 I morgen er det søndag v/studieværten 
9.35 Aktuelt nyt v/studieværten 
10.05 Musik med tid til refleksion v/Karen Tassing 
11.00 Din og min musik – et ønskeprogram v/Inge-Lise Særkjær 
12.00 Næste uges program 
12.10 Kai Normann Andersen v. Kurt Hermod G 
13.00 - 14.00 Det levende ord v/John Engom

Torsdag d. 16. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Flugten 1. del v/Inge-Lise Særkjær 
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d.17. St. Bededag og lørdag d.18. sender vi ikke

Torsdag d. 23. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Nyt fra Skt. Nikolai kirke v/Nana Schiøtt Hansen 
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 24. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Vi spiller klassisk v/Brita og John Gottschalck 
19.00-19.30 Hvalsø Kirke v/Hans Bjerregaard 
19.30-20.00 Tid til eftertanke v/Karen Tassing 
20.00 - 21.00 Aalilyah v/Michael Sørensen

Lørdag d. 25. Studievært: /JE 
9.00 Go'morgen lørdag v/Dan Billeskov 
9.15 I morgen er det søndag v/studieværten 
9.35 Aktuelt nyt v/studieværten 
10.05 Jagt og vildt v/Jens Klaus Jensen 
11.00 Din og min musik – et ønskeprogram v/Hans Andreasen 
12.00 Næste uges program 
12.10 Non-stop-musik v/Kurt Hermod 
13.00-14.00 Det levende ord v/John Engom

Torsdag d. 30. Kristi Himmelfartsdag, sender vi ikke

 

  HD: Henrik Dam, JE: John Engom, JK: Jan Kjøller 

 

               OBS! Et G efter en udsendelse fortæller, at det er en genudsendelse.

Kunne du tænke dig at lægge nogle timer af din tid hos os på

DKR-din nærradio, så ring til os på 59 43 76 43 eller mail til

denkristneradio@hotmail.com

Juni 2019

 

Lørdag d. 1. Studievært: Inge-Lise Særkjær/HD
9.00 Go'morgen lørdag v/Hanne Frederiksen 
9.15 I morgen er det søndag v/studieværten 
9.35 Aktuelt nyt v/studieværten 
10.05 Tølløse Remise v/Hans Bjerregaard 
11.00 Din og min musik – et ønskeprogram v/Elin Frydendal 
12.00 Næste uges program 
12.10 Fra det gamle pladearkiv v/Kurt Hermod 
13.00 - 14.00 Lovsang fra Vingården 1. del v/Michael Sørensen (2. del blev sendt 3.maj)

Torsdag d. 6. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Nyt fra Kløvermarkskirken og ”Uglerne” v/Kristian Mølengracht 
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 7. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Nyt fra Ugerløse Kirke v/Inge-Lise Særkjær 
18.30 Jessy Dixon v/Michael Sørensen
19.30 Musik fra gemmerne v/Inge-Lise Særkjær 
20.00 - 21.00 Country & Western v/Henrik Dam

Lørdag d. 8.  Pinselørdag sender vi ikke

Torsdag d. 13. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Flugten 3. del v/Inge-Lise Særkjær 
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 14. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Dansk musik på dansk 2. del v/Michael Sørensen G
19.00 De 3 polarforskere Amundsen, Peary og Shackleton v/Henrik Dam
19.30 Glad lovsang v/Henrik Dam
20.00 - 21.00 Personer vi møder i Bibelen v/Henrik Dam G

Lørdag d. 15. Studievært: Hans Andreasen/JK 
9.00 Go'morgen lørdag v/Hanne Frederiksen
9.15 I morgen er det søndag v/studieværten 
9.35 Aktuelt nyt v/studieværten 
10.05 Jack og Hans jørn Østerby v/Inge-Lise Særkjær G
11.00 Din og min musik – et ønskeprogram v/Inge-Lise Særkjær
12.00 Næste uges program 
12.10 "Det går stærkt - kan vi følge med?" v/Kristian Mølengracht og Jan Kjøller
13.00-14.00 Non-stop-musik v/Kurt Hermod

Torsdag d. 20. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Nyt fra Skt. Nikolai kirke v/Nana Schiøtt Hansen 
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 21. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Vi spiller klassisk v/Brita og John Gottschalck 
19.00 Disney "Skønheden og Udyret" v/Michael Sørensen
20.00 - 21.00 Country & Western v/Henrik Dam

Lørdag d. 22. Studievært: Henrik Dam/JE 
9.00 Go'morgen lørdag v/Hanne Frederiksen
9.15 I morgen er det søndag v/studieværten 
9.35 Aktuelt nyt v/studieværten 
10.05 Jagt og vildt v/Jens Klaus Jensen 
11.00 Din og min musik – et ønskeprogram v/Elin Frydendal
12.00 Næste uges program 
12.10 Non-stop-musik v/Kurt Hermod 
13.00-14.00 Det levende ord v/John Engom

Torsdag d. 27. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Flugten 4. del v/Inge-Lise Særkjær 
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 28. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Gaither Gospel v/Inge-Lise Særkjær
19.00 Du Plat - en krigshelt v/Hans Bjerregaard
19.30 Det historiske selskab v/Kristian Mølengracht
20.00 - 21.00 Musik v/John Engom

Lørdag d. 29. Studievært: /JE 
9.00 Go'morgen lørdag v/Hanne Frederiksen
9.15 I morgen er det søndag v/studieværten 
9.35 Aktuelt nyt v/studieværten 
10.05 Jernbanens historie i 1930'erne 1.+2. del v/Michael Sørensen G
11.00 Din og min musik – et ønskeprogram v/Elin Frydendal
12.00 Næste uges program 
12.10 Sommerens toner v/Inge-Lise Særkjær G
13.00-14.00 Knud Rasmussen og Grønland v/Henrik Dam 

           

  HD: Henrik Dam, JE: John Engom, JK: Jan Kjøller 

               OBS! Et G efter en udsendelse fortæller, at det er en genudsendelse.

Kunne du tænke dig at lægge nogle timer af din tid hos os på

DKR-din nærradio, så ring til os på 59 43 76 43 eller mail til

denkristneradio@hotmail.com