Program

Januar 2019

Torsdag d. 3. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Musik v/John Engom
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom 

Fredag d. 4. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Nyt fra Tølløse Baptistkirke v/Hans Bjerregaard
18.30 DKR_info v/Henrik Dam
19.00 Gospeltimen og til eftertanke v/Henrik Dam
20.00 - 21.00 Harry Connick Jr. - Songs I heard v/Michael Sørensen

Lørdag d. 5. Studievært: Henrik Dam/JE
09.00 Go'morgen lørdag - Bentes Blog v/Inge-Lise Særkjær
09.15 I morgen er det søndag v/Studieværten 
09.35 Aktuelt Nyt v/Studieværten 
10.05 Snak med Morten Grunwald v/Dan Billeskov G
11.00 Din og min musik - et ønskeprogram v/Inge-Lise Særkjær
12.00 Næste uges program 
12.10 Tølløse under 2. verdenskrig v/Hans Bjerregaard
13.00 - 14.00 Det levende ord v/John Engom

Torsdag d. 10. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Nyt fra Kløvermarkskirken v/Finn Basnov
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Hanne Thorsen 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom 

Fredag d. 11. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Vi spiller klassisk v/Brita og John Gottschalck
19.00 I samme båd 11. og sidste del v/Inge-Lise Særkjær
19.30 Country & Western v/Henrik Dam 
20.00 - 21.00 Harry Connick Jr. - Chanson du vieuz carré v/Michael Sørensen 

Lørdag d. 12. Studievært: Karen Tassing/JK 
09.00 Go'morgen lørdag v/Flemming Brask Hansen
09.15 I morgen er det søndag v/Studieværten
09.35  Aktuelt Nyt v/Studieværten 
10.05 "Hvis væggene kunne tale" - samtale m. Erna og Poul Pilemann v/Karen Tassing
11.00 Din og min musik - et ønskeprogram v/Elin Frydendal 
12.00 Næste uges program 
12.10 Glad lovsang v/Henrik Dam 
13.00 - 14.00 Magasinprogram v/Finn Basnov

Torsdag d. 17. Studievært: John Engom/JE 
18.00 På rejse gennem Narnia v/Finn Basnov
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Hanne Thorsen 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom 

Fredag d. 18. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Gaither Gospel v/Inge-Lise Særkjær
19.00 I lyset i Assissi del 1 v/Karen Tassing
20.00 - 21.00 Country & Western v/Henrik Dam

Lørdag d. 19. Studievært: Henrik Dam/HD 
09.00 Go'morgen lørdag v/Flemming Brask Hansen
09.15 I morgen er det søndag v/Studieværten 
09.35 Aktuelt Nyt v/Studieværten 
10.05 Jagt & vildt v/Jens Klaus Jensen
11.00 Din og min musik - et ønskeprogram v/Hans Andreasen
12.00 Næste uges program 
12.10-14.00 Det levende ord v/John Engom

Torsdag d. 24. Studievært: John Engom/JE 
18.00 Nyt fra Skt. Nikolai kirke v/Nana Schiøtt Hansen
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Hanne Thorsen 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom 

Fredag d. 25. Studievært: Henrik Dam/HD 
18.00 Nytårskoncert v/Brita og John Gottschalck
19.00 I lyset i Assissi del 2 v/Karen Tassing
20.00 - 21.00 Blandede bolsjer v/Henrik Dam

Lørdag d. 26. Studievært: Karen Tassing/JK 
09.00 Go'morgen lørdag v/Flemming Brask Hansen
09.15 I morgen er det søndag v/Studieværten 
09.35 Aktuelt Nyt v/Studieværten 
10.05 Så sætter vi i Bach-gear v/Inge-Lise Særkjær
11.00 Din og min musik - et ønskeprogram v/Karen Tassing
12.00 Næste uges program 
12.10 I KLF's tegn v/Dan Billeskov
13.00 - 14.00 Vuggeviser med Søs Fenger v/Michael Sørensen

Torsdag d. 31. Studievært: John Engom/JE 
18.00 På rejse gennem Narnia v/Finn Basnov
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom 
19.00 Kend din bibel v/Hanne Thorsen 
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom, 
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom 

 

HD: Henrik Dam, JE: John Engom, JK: Jan Kjøller

 

OBS! Et G efter en udsendelse fortæller, at det er en genudsendelse.

Kunne du tænke dig at lægge nogle timer af din tid hos os på

DKR-din nærradio, så ring til os på 59 43 76 43 eller mail til

denkristneradio@hotmail.com

Februar 2019

 Fredag d.1. Studievært: Henrik Dam/HD

18.00 Nyt fra Tveje Merløse kirke v/Karen Tassing
18.30 Musikken er med..... v/Karen Tassing
19.00 Det lytter jeg til v/Dan Billeskov
20.00 - 21.00 Musik med danske kunstnere v/Michael Sørensen

Lørdag d. 2. Studievært: Hans Andreasen/JK
09.00 Go'morgen lørdag v/Flemming Brask Hansen
09.15 I morgen er det søndag v/studieværten
09.35 Aktuelt nyt v/studieværten
10.05 Fader Vor – er du i Himlen? v/Karen Tassing
11.00 Din og min musik – et ønskeprogram v/Elin Frydendal
12.00 Næste uges program
12.10 Kyndelmisse v/Henrik Dam
13.00 - 14.00 Det levende ord v/John Engom

Torsdag d. 7. Studievært: John Engom/JE
18.00 Nyt fra Kløvermarkskirken v/Finn Basnov
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom,
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 8. Studievært: Henrik Dam/HD
18.00 Vinteren i musik og ord v/Inge-Lise Særkjær
19.00 Da jeg var dreng v/Dan Billeskov
20.00 - 21.00 Det lyttede jeg til v/Henrik Dam

Lørdag d. 9. Studievært: Karen Tassing/HD
09.00 Go'morgen lørdag v/Hanne Frederiksen
09.15 I morgen er det søndag v/studieværten
09.35 Aktuelt nyt v/studieværten
10.05 Tølløse Margarinefabrik v/Hans Bjerregaard
11.00 Din og min musik - et ønskeprogram v/Inge-Lise Særkjær
12.00 Næste uges program
12.10 Glad lovsang v/Henrik Dam
13.00 - 14.00 Magasinprogram v/Finn Basnov

Torsdag d. 14. Studievært: John Engom/JE
18.00 På rejse gennem Narnia v/Finn Basnov
18.30 Torsdagshjørnet - åbent for mails v/John Engom
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom,
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 15. Studievært: Henrik Dam/HD
18.00 ”Jyttes landevej” 1. del fra Knud Rønnes bog v/Dan Billeskov
19.00 Nyt fra Ugerløse Kirke v/Inge-Lise Særkjær
19.30 Homecoming Kids - God's Zoo v/Michael Sørensen
20.00 - 21.00 Gardiner Sisters v/Henrik Dam

Lørdag d. 16. Studievært: Henrik Dam/JE
09.00 Go'morgen lørdag v/Hanne Frederiksen
09.15 I morgen er det søndag v/studieværten
09.35 Aktuelt nyt v/studieværten
10.05 Jagt og vildt v/Jens Klaus Jensen
11.00 NonStop-musik v/Kurt Hermod (Genudsendelse)
12.00 Næste uges program
12.10 Min tid ved Jernbanen v/Hans Bjerregaard
13.00 - 14.00 Det levende ord v/John Engom

Torsdag d. 21. Studievært: John Engom/JE
18.00 Nyt fra Skt. Nikolai kirke v/Nana Schiøtt Hansen
18.30 Torsdagshjørnet – åbent for mails v/John Engom
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom,
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

Fredag d. 22. Studievært: Henrik Dam/HD
18.00 Vi spiller klassisk v/Brita og John Gottschalck
19.00 Jyttes landevej 2. del fra Knud Rønnes bog v/Dan Billeskov
20.00 - 21.00 Blandede bolsjer v/Henrik Dam

Lørdag d. 23. Studievært: Karen Tassing/JK
09.00 Go'morgen lørdag v/Hanne Frederiksen
09.15 I morgen er det søndag v/studieværten
09.35 Aktuelt nyt v/studieværten
10.05 ”Gudsgener” En samtale ml. Niels Christian Hvidt og Iben Thranholm v/Karen Tassing
11.00 Din og min musik - et ønskeprogram v/Henrik Dam
12.00 Næste uges program
12.10 Robert Baden-Powell v/Henrik Dam
13.00 - 14.00 Musik fra Ugerløse Kirke v/Inge-Lise Særkjær

Torsdag d. 28. Studievært: John Engom/JE
18.00 På rejse gennem Narnia v/Finn Basnov
18.30 Torsdagshjørnet - åbent for mails v/John Engom
19.00 Kend din bibel v/Dan Billeskov
19.15 - 20.00 Det skrevne ord v/John Engom,
OBS: Mulighed for at ringe mellem kl. 19 - 20 og få forbøn af John Engom

 

  HD: Henrik Dam, JE: John Engom, JK: Jan Kjøller

 

OBS! Et G efter en udsendelse fortæller, at det er en genudsendelse.

Kunne du tænke dig at lægge nogle timer af din tid hos os på

DKR-din nærradio, så ring til os på 59 43 76 43 eller mail til

denkristneradio@hotmail.com